Borowiny - jak działają i jak je stosować?...


Autor: kosmetyczkaradzi | Kategorie: beauty 
Tagi: zdrowie   natura   uroda   pielęgnacja   ciało   borowiny  
22 marca 2018, 09:27

Błoto z borowiny na pierwszy rzut oka może nie wyglądać zbyt zachęcająco, ale może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, urodę i samopoczucie. Borowiny cieszą się dużą popularnością w uzdrowiskach oraz sanatoriach. Jakie ma zastosowanie oraz działanie borowina?

Borowina jest naturalną substancją, bogatą w cenne substancje organiczne, takie jak kwasy fulwonowe czy kwasy humusowe oraz mikro i makroelementy. Borowina jest rodzajem torfu w dużym stopniu przetworzona przez bakterie. Zawiera sole wapienne, żelazowe, glinowe czy krzemionkę. Składniki te działają przeciwzapalnie, ściągająco oraz bakteriobójczo. Borowina zalicza się do grupy peloidów, czyli surowców geologicznych, które wykorzystuje się do zastosowań leczniczych.

Właściwości

Borowina dzięki swoim naturalnym składnikom pomaga w chorobach reumatycznych, ostrym i przewlekłym stanie zapalnym narządów ruchu, takich jak: kości, stawy czy mięśnie. Dzięki aktywnym składnikom zawartych w borowinach, pomagają zwalczać oraz łagodzić wiele dolegliwości i pełną profilaktykę. Zabiegi borowinowe intensywnie rozgrzewają, dlatego miejsce poddane zabiegowi, powoduje miejscowe przegrzanie tkanek. Dzięki temu przyspiesza krążenie oraz zwiększa się przepływ krwi w organizmie. Powodują lepsze dotlenienie oraz odżywienie tkanek, usunięcie toksyn z organizmu oraz przyspiesza metabolizm. Borowiny łagodzą ból oraz wspomagają funkcjonowanie narządów.

Osoby cierpiące na reumatyzm, zwyrodnienia, bóle lub obrzęki mogą stosować zabiegi borowinowe. Jednak należy najpierw skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie

Borowiny dostępne są w różnych postaciach. Najczęściej można korzystać z zabiegów w uzdrowiskach oraz sanatoriach. Oczywiście są produkty borowinowe do użytku w domu. Oto kilka propozycji:

Okłady – w aptekach można kupić gotowe plastry borowinowe do przyrządzenia miejscowych okładów. Plaster borowiny należy podgrzać w ciepłej wodzie, następnie położyć na chore miejsce, okryć ręcznikiem lub kocem i pozostawić przez 30 min na skórze. Plastry można także wykorzystać do przygotowania chłodnych kompresów. Plaster należy umieścić w lodówce na godzinę. Potem płat owinąć ręcznikiem i położyć do zmienionego chorobowo miejsca na około 10 – 20 minut.

Kąpiele borowinowe – należy ją rozdrobnić, następnie oczyścić i przesiać. Tak przygotowaną borowinę poddaje się zabiegowi pęcznienia czyli podgrzewa się w specjalnych kadziach. Do gotowej borowiny dodaje się wodę i podgrzewa do 40 – 45 stopni. Można przygotować taką kąpiel w różnej konsystencji, rzadkiej lub gęstej. Zabieg powinien trwać około 10 minut.

Kostka – preparat można kupić w aptece. Stosuje się go w domu, okładając bolące stawy. W zależności od wielkości kostki, można dodać odpowiednią ilość wody, podgrzać i stosować jako okład.

Maść – wciera się ją w chore stawy. Pomaga zniwelować obrzęki stawów oraz poprawia komfort poruszania się. Powinno się stosować maść 2 razy dziennie.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz